1 2 3 4

سکانس های کوتاهی ازفیلم تاراج پخش شد . یعنی چه اتفاق فوق العاده ای رخ می دهد ؟ایرج قادری عزیز مهمان برنامه هفت خواهد بود .همان که با میخواهم زنده بمانم و سام و نرگس صحنه هایی باشکوه از سکوت و اشک را درمیان ما خلق کرد .

خبر از رفتن ایرج بود تا آمدنش .تا لحظاتی باور مرگ او برای همه سخت بود .

روحش شاد و یادش گرامی

1

به برنامه هفت می رسیم .برنامه ای که به اعتقاد بعضی همپای آیتم های نود ساخته میشد .استفاده از فعل گذشته صرفا به این خاطر است که سیاست های رسانه ملی طوری رقم خورده که از این به بعد مدیریت  برنامه باید برعهده ی محمد خزاعی تهیه کننده فیلم پرحاشیه و به اصطلاح سیاسی ترین فیلم تاریخ سینمای ایران قرار بگیرد و این یعنی حذف شخصیتی جنجالی با نام فریدون جیرانی .

فریدون همواره یکی از سوژه های بحث بین من و دیگر دوستان و نزدیکان بود .آن هایی که او را به حمایت های بی چون و چرا ازسیاست های کلی سازمان متهم می کردند و آن هایی که اصرار داشتند تا از اوبا عنوان شخصیت منفعت طلب یادو برنامه اش را نوعی سیاه نمایی برای جلب اذعان روشنفکرانه  قلمداد کنند .

فریدون جیرانی دراولین برنامه سال جدید خط مشی کاری خود را  مخالفت قاطع با سینمای دولتی عنوان کرد وادامه همین جریان به طرق مختلف ، درلابه لای آیتم های گوناگون مسئولان سیمار ا به کنارگذاشتن او وا داشت .

جدای از اظهار نظرهای دیگران که بیش تر جنبه ی احساسی داشته و به مسایلی خارج از حوزه ی داخلی برنامه برمی گردد . به اعتقاد من  چنین برنامه هایی فارغ از هرگونه وا بستگی حاوی نکاتی درخور توجه هستند که می توان با کمی نگرش عمیق ابعاد روشن آن را کشف نمود .

این که جهت گیری یک برنامه تلویزیونی دریک رسانه دولتی ازقبل سازماندهی شده و درمسیرسیاست های ازپیش تعریف شده است باوری است که اغلب انسان را به قضاوتی سو از آنچه که به طور عینی نمود می یابد سوق می دهد .

2

اصغر فرهادی به عنوان چهارمین چهره برتر سال شناخته شد .

اصغر بااینکه چهار فیلم بلند و اکران شده درکارنامه هنری خود داشت دست به کار بزرگی زد و سناریوی  جدایی را رقم زد فیلم نامه ای مستقل که کمتر کسی انتظار این رو داشت که بتواند بالغ بر پنجاه و چند جایزه در سطح داخلی و بین المللی را ازآن خود کند .

پنجاه و چند هیئت داوری ، آن هایی که گاها اسم ایران و جو حاکم برسینما ی ایران هم تاکنون به گوششان نخورده جدایی را به عنوان برگزیده بخش داوری اعلام می کنند و اکنون ما ، مایی که با آنها از جنس  دین ، مذهب، ملیت  وهر چه بتوان ذکرکرد یکی بودیم  به فیلم و عوامل آن برچسب ضد ارزشی زدیم.  

اصغر فرهادی هنرمندی تمام  برخاسته از دل مردم سرزمینش بی ریا و بی هیچ غرضی  به بالای سن  رفت .دروصال اسکار متواضعانه و بدون هیچ حاشیه ای حرف زد  و درکنار خانواده ای که بی شک جای بسیاری ازآن ها را خالی احساس می کرد قرار گرفت .

3

یکی ازمسایل چالش برانگیز برسر نویسندگان جوان امروز قرار گرفتن در مقابل نکته نظرهای افراد به اصطلاح آگاه ، با تجربه و به گفته خود با مطالعه فراوان است .

در گام نخست یک نویسنده به این نیاز دارد که خود را درحال و هوای فضایی که قراراست آن را خلق کند قراردهد .این  کار بینش و درک او راواقع بینانه  میکند و باعث می شود تا او عمیقا با موضوع درگیر و دامنه هرآنچه او درکار نگرش به آن نیاز پیدا میکند گسترش یابد .

زمانی که سوژه ی کاری من به بیماران سرطانی مربوط شد و مراکز درمانی مشهد با بی رحمی تمام تنها از حضور من درکنارآنها جلوگیری کردند . کار به بحث و جدل کشید و ناچار به این بودم که دزدکی چند روز درفضایی که به آن نیاز داشتم قرار بگیرم و درآخر با خدای خود بگویم :

ازدست این جماعت .خودت به فریاد همه این بیماران برس.

بعد از نوشتن نویسنده باید کارش را عرضه کند .عرضه کردن به معنای اینکه او و هنری که دارد دیده شود .مسلما ضعفها عمده ای در کاراوست که باید مورد بررسی قرارگیرد و نقاط قابل تامل در کارش به بهبود ساختارهای حاکم کمک کند

او کارش را درمحیطی مجازی به نقدمی گذارد . میتوان با ضریب اطمینان بالا گفت نوشته با دقت و همراه با  ملاک های منطقی مورد بررسی قرارگرفته است ؟گاها این اتفاق رخ داده که از ما برای خوانش نوشته ای دعوت بشود آیا همچون انتظاری که از دیگران درمقابل خود داریم متقابلا انتظار دیگران را برآورده نموده ایم ؟

دیگر چیزی که به جمله ابتدای متن برمی گردد  خوانش متن در گردهمایی ها یی چون کارگاه ها و انجمن های داستان نویسی است . آنجایی که برخی  فقط به دنبال گذراندن چند ساعت از وقت های بیکاری و بازنشستگی خود در فضایی که  بنا به میل آنها باید  تلطیف گونه باشد قرارمی گیرند.

امتیازهای هنری ، ارزشی و شخصیتی یک فرد هیچ گاه  نمی توانددلیل یک داوری درست قرار بگیرد.آن جا که جایگاه فرد نه ازروی معیارهای ارزشیابی بلکه تنها درمسیر همسو نگری با سیاست های حکم فرما ست .دربعضی ازاین کارگاه ها و انجمن ها افرادی وجود دارند که دچار نوعی خودشیفتگی کاذب شده اند همان هایی که احساس میکنند به درجه ی کمال رسیده اند و می توانند تنها با تکیه بر خود نا آگاه شان حکم صادر کنند. بیانات بی ارزشی که تنها به مذاق خودشان خوش می آید وباید بی چون و چرا مورد قبول کوچک و بزرگ قرار بگیرد.

 

4

چند قطره اشک

برای پیرزنی با قامتی خمیده که در کوچه پس کوچه های شهر شلوغ وحشی گدایی میکرد .

 بچه های بی سرپرستی که تنها آرزویشان قرارگرفتن در آغوش واژه گانی ازجنس پدر و مادر است .

بیماری که ناخواسته برروی تخت بیمارستان از درد به دور خود می پیچید .

کودکی که تنها آرزویش چشیدن ذره ای از طعم زندگی کودکی هم سن و سال با خودش است .

و آن کس و هزاران کس دیگر که دراین سو و آن سوی مرزها با واژه گانی ازجنس درد سخت غریبه است .

امین موسی وند

 

/ 6 نظر / 20 بازدید
ستاره کلهر

درود بر شما 0 = روحش شاد... 1=نمی دونم واقعن برنامه 7 و 90 برابر است یا نه!!!! 2=زنده باد هر کس که صادقانه و بدون غرض ورزی به حق‌ش می‌رسه/حالا بذارین هر که هر چه می خواهد بگوید... 3=با ابن مقوله کاملن آشنام! 4= تا بوده همین بوده... زنده باد گرامی /هماره اندیشه‌جو بمانید[گل]

سورین چاقمی

کاش به جای جامعه شناسی بشینی یکم داستان بنویسی و کتاب بخونی. بعداً فرصت برای همه ی اینها هست.

سید علی اشتباهی

[گل]

نظام الدین مقدسی

سلام گرامی من پیوسته می ایم . اما می بینم شما هیچگاه نوشتار های من یا دیگران را نقد نمی کنید و فقط دعوت می کنید . فکر کنم بی انصافی است . حرفهایتان صد البته درست و نقدهایتان بجا . هر اتفاقی در سینما یا کتاب یا موسیقی می افتد اگر منتقدین آن را تحلیل نکنند چه بسا به سرسام افتیم از ندانی . امیدوارم همیشه قلمتان توانا باشد در نقد . سپاس

انجمن سخن

کاملا استفاده شد[گل][گل][گل]