از نوشتن تا هنر نویسندگی (4)

 

به نام صاحب زیبایی ها

 

به ادبیات داستانی امروز از دو جنبه می توان نگریست .ازسویی شاهد رشد روز افزون نویسندگان  جوان هستیم . بروز این پدیده خود مثبت ارزیابی می شود . نیاز است تا همواره استعدادهای نو پا  به عرصه بگذارند،  آن ها که در این مقوله از شیوه های نو ومتفاوت با گذشته حرف به میان می آورند .   

ازجنبه دوم صرف نظرکردیم تا به دسته ای از افراد بپردازیم که گرفتار بیماری بزرگ خودشیفتگی و آفت غرور شده اند .

تایید از جانب دیگران ، گفتن آنچه احساسی از رضایت حاصل می کند و بروز واکنشی طبیعی از سوی فرد . اما دربیشتر نمونه ها رفتاری خلاف آن چه  شایسته و درخور است سرمی زند؟

افراد ، عقاید و دیدگاه ها تنها  آن زمان پذیرفتنی است که موافق طبع مطرح شوند . درگاه ذهن به روی  سمت  و سوی مخالف بسته میشود  برای رهایی ازمخمصه نقد به امتیازهای ویژه خود و خارجلوه دادن نقش و اهمیت طرف مقابل اشاره می شود . چرا باید با انجام چنین رفتارهایی خود را بر سر دیگران  آوار کنیم ؟

تربیت ذهن و روان از اولویت بالایی برخوردار است . با آن چنین مسایلی را می توان به سادگی حل نمود و گرفتار گرداب حاشیه ها نشد . نکته نظر هرمخاطب  با هردرجه اجتماعی و تحصیلی به عنوان  یک انسان از جنس خود را ارج نهیم ، تمجید ها را درجهت کیفیت بخشیدن هرچه بیشتر به آثار خود  به کار گیریم .انتقادها ، چه بسا که از روی حب و بغض بیان شوند را گوش کنیم .

با جنجال سازی ، تخریب و اتهام بستن به دیگران برای خود و آثارمان محبت و توجه گدایی نکنیم . بگذاریم تا خود اثر با همه نقاط ضعف و قوتش حرف بزند .

زندگی خصوصی هرنویسنده بی شباهت به دیگر افراد جامعه اش نیست و اعتقادت شخصی ما در این موضوع ملاک درستی برای کنارگذاشتن و رد بی قید و شرط اثرهنری نیست .

و

آیا می توانیم نشان بدهیم که بزرگ شده ایم ؟ ...

ادامه دارد ...

موفق و نویسا باشید .

امین موسی وند

 

/ 12 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرزاد ارشادی

سلام دوست عزیز مطلب رو کامل و به دقت خوندم. بهتر بود که اشاره ای هرچند بدون عنوان کردن نام میکردید به این دست نویسنده ها تا بشناسیم.خوبه که در این زمینه کار ک ردید جالبه

sogand

سلام با هدفمندی یارانه ها به روزم.

منصور

سلام به نظر من نویسندگان را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد نویسندگان نوپا ونویسندگان حرفه ای که نویسندگان نوپا باید از راهنمایی نویسندگان حرفه ای برخوردار باشند. البته نباید فراموش کرد که هر نویسنده ای دقیقا خلق وخوی شخصیتی خود را به نمایش می گذارد. از پذیرش یاد گیری و انتقاد پذیری یا عدم آن... از دعوت شما سپاسگذارم..............[گل]

زهراسالاری

آیا می توانیم نشان بدهیم که بزرگ شده ایم ؟ ... ممنون[گل]

سید مسیح شاه چراغ

با سلام و احترام از این بعد اسم تو باشد ضریح زخم..... اشک غزل با ضریح زخم به روز شد و منتظر حضورتون

نوشین حاتمی

سلام جناب موسی وند راستش این سخنان راجع به نقد و نویسندگی من رو یاد حرفهای دکتر محمد جواد جزینی منتقد ادبیات کودک و نوجوان میندازه که چند وقت پیش افتخار آشنایی و شاگردی ایشون رو داشتم و به گفته ی ایشون چ خوب است که ما در نقد بی طرف باشیم گاهی منتقدین چ در حوضه ی شعر یا داستان ب خود اثر توجه نمیکنند و تنها به شهرت و سابقه ی نویسنده توجه میکنند و معتقدند که اگر نویسنده ای چند اثر خوب داشته باشه سایر آثارش هم خوب خواهد بود در حالی که اینگونه نقد اولین لطمه را به نویسنده میزنه وپس از منتقدین این خود نویسندگان هستند که به اثر و هویت خودشون صدمه میزنند آن هم با عدم پذیرش نقد اما گاهی هم زبانن میپزیرند اما دیده شده که در آثار بعدی باز هم همان اشتباهات را رعایت میکنند که البته در شعر بیشتر به چشم میخوره متاسفانه از شما بخاطر وبلاگ و متن خوبتون تشکر میکنم مانا باشید