زندگی خصوصی آقا وخانم ...

با طرح این عنوان توجه نیمکره های مغز بشردوپا به سمت فیلم پرحرف وحدیث جشنواره فجر امسال (زندگی خصوصی آقا وخانم میم) میرود .شاید بعضی دیگر که پای ثابت مخاطبین فیلم های غرب هستند ازفیلم آقا وخانم اسمیت یادی کنند .

زندگی خصوصی در این پست از زندگی خصوصی آقا وخانم میم و اسمیت حیاتی تراست. دردهه خودمان اولین بار که پای دخالت بشر دوپا درزندگی خصوصی هم نوعش به صورت گسترده مطرح شد زمانی بود که فیلم به اصطلاح مستهجنی درسطح معابروخیابان ها ، دردست بچه های کم سن و سال به صورت کاملا ارزان به عنوان فیلم پرن زهره پخش شد .آن زمان را خوب به یاد دارم زمانی که درمقطع دبیرستان درس میخواندم و بحث زهرای عزیز دربین جوان ها و خصوصا مدرسه اوباش مشرب ماحسابی داغ شد.

کنجکاوی من رو به تحقیق درباره ی این مسئله کشاند و این امر باعث شد که ابعاد بسیارگسترده و مفتضحانه ای ازعکس ها و فیلم های لو رفته روشن شوند ومقدمه ی این داستان کثیف آغازشد .

ازعاطفه نوری ، آناهیتای همتی .الهام حمیدی و بهنوش طباطبایی و.... فردا نوبت به جنجال درباره ی  بهرام رادان ،گلشیفته و هدیه تهرانی و بسیاری ازهنرمندان در عرصه هنر و ادبیات و... می رسید.

زمانی که از یکی ازشبکه های خارجه مستندی درباره ی زندگی زهراامیرابراهیمی پخش شد شاید کوچک ترین واکنش هرانسان هم نوع نسبت به حرف های او ریختن چند قطره اشک بود .

دخالت درزندگی خصوصی به مسئله ای بسیار پرتنش درجامعه تبدیل شد .روزهای بعد عروسی های زیبا بروفه و همسرش پیام صابری، نیما مسیحا ،علی دایی و آخرش هم مهمانی های شبانه مهرداد میناوند و سلطان سوژه های پارتی محمد رضا گلزارو امین حیایی و... .

                                                                                                           دردنیای پخش عکس  وضع ازاینی که هست به مراتب بدتر بود .این امر تاجایی دنبال شد که عامه ی مردم ما از تکنولوژی روز به عنوان یک پدیده مخرب یاد کنند و یک اشتغال زایی مفید هم درمراسم های عروسی ایجاد شودو ازورود دوربین خودداری شود .البته ما ایرانی ها راه گریز ازاین موانع را فطرتا فراگرفته ایم .

همانطور که آیدین صالحی میگفت متاسفانه در این سری جرایم پای فردی که عکس یا تصویری اززندگی خصوصی اش لو رفته بیشتر ازفرد مجرم گیراست .دیگرعلاقه مندی اکثر ما آدم ها به دیدن و لذت بردن ازاین تصاویر و بدتر ازآن اشاعه ی گسترده آن .

چیزی که سعید آقا خانی عزیزو دوست داشتنی درآخرین سریال خود به خوبی به آن پرداخت وجای تقدیر دارد چرا که سعید عزیز همواره کارنامه موفقی درطنزهای تلویزیونی اش داشته و خواهد داشت .

البته دخالت درزندگی خصوصی دیگران به غیر ازموارد صوتی و تصویری دربین آداب ورسوم معمول مردم پدیده ای رایج است .گاها خود ما هم درزندگی خصوصی این و آن دخالت میکنیم بدون اینکه حتی به این مساله و پیامد های قبیح آن فکرکنیم .

این مساله برای بسیاری ازدوستان درعرصه ی ادبیات هم پیش آمده است .افراد ناشناس با اسم های مختلف به وبلاگ این و آن رفته و دست به تخریب شخصیت فرد میزنند .شخصیتی که فرد درانتخاب و آراستن آن آزاد است و این یعنی کوچک ترین حق یک انسان ، اعمال ،گفتار و کرداروپوشش شخصی هرفرد اززندگی هنری و ادبی او کاملا مجزاست .

البته من دراین بین بعضی ازدوستان را هم مقصر میدانم .دوستی که سرخورده هست و مجبور است که در وبلاگش تا میتواند از ویژگیهای مثبت خودش بگوید چیزی که اگر هم واقعا تثبیت شده باشد به کسی ربطی ندارد وطرح آن تنها تنش زا ست.دوستی که نظرات این گونه افراد را که دچاربیماری حادی هستند را برای جلب توجه دیگران و به دنبال آن حاشیه سازی و بزرگ شدن کاذب خودش تایید میکند اگر واقعا بزرگ شدن یک فرد رابطه ی مستقیمی با این اعمال داشته باشد پس دریک کلام باید گفت

خودتان بگویید ....

 

بوده اند افرادی که به وبلاگ بعضی ازدوستان من رفته و به نوع پوشش آنها یا عکس های گرفته شده آنها اعتراض کردند .اصلا بحث من ارتباطی به داشتن یا نداشتن حجاب ندارد .وبلاگ یک محیط مجازی کاملا خصوصی و متعلق به فرد صاحب وبلاگ است که اختیار تمام مطالب و تصاویر مندرج درصفحه خودش رادارد .

البته این مسایل شامل حال من هم شد و بااینکه عاملان این عمل شناسایی شدند اما خوشبختانه یا متاسفانه هیچ واکنشی نشان ندادم. افرادی که کاملا وارد محدوده وخط قرمزهای زندگی خانوادگی من میشدند و واقعا نمیدانم قصدشان ازاین کارها چه بود؟من شخصی هستم که به زندگی خصوصی کسی حتی نزدیک ترین کسانم هم کوچک ترین کاری ندارم و این کاملا بین من و آنهامتقابل است .

دراینجا ازنهادهای مسئول دراین امرمیخواهم که با شدت هرچه تمام بااین موارد برخورد کنند.

فقط یک بارخودمان را جای کسی مثل زهرا امیرابراهیمی بگذاریم (بدون هیچ گونه قضاوتی)

اگر برای مایی که خود با مسایل حاشیه ساز زندگی یک فرد راتامرز نابودی میکشانیم یک همچنین چیزی اتفاق بیفتد حال ما در آن لحظه چگونه خواهد بود ؟

موفق و نویسا باشید

امین موسی وند

 

/ 2 نظر / 19 بازدید
سورین چاقمی

سلام. من دوباره وبلاگم را به روز کرده ام (نقطه) تبلیغ بلد نیستم (نقطه) جمله ی قصار هم از توی پستم در نمی آید (نقطه) همین دیگر (سه نقطه) سورین چاقمی[لبخند]