از نوشتن تا هنر نویسندگی (5)

 

به نام صاحب زیبایی ها

قسمت آخر

درمقابل رشد کمی نویسندگان که امری مثبت تلقی می شود با پدیده ی نبود فضاهای کافی برای معرفی ، عرضه آثار و داوری غلط و نابه جا روبه رو هستیم .

به واقع اثر باید در فضایی مناسب ، با معیارهای صحیح مورد نقد و بررسی قرار بگیرد . گاه فرد ناچاراست تا در فضای کوچک مجازی پای قضاوت بنشیند . آیا این ارزشیابی با تکیه برمعیارهای مناسب و درک همه جوانب  نقد آثارداستانی صورت می گیرد؟

دیگرکارگاه ها و انجمن های داستان نویسی است . شاید با خوانش یک اثر بتوان در قبال آن به بیان  دیدگاه های متفاوت که از ضعف و قوت یک اثر حکایت دارند پرداخت اما رضایت مندی نویسنده  وسرانجام فرآیندهنر نوشتاری باید تا همین مرحله و مراحل مشابه آن خلاصه شود ؟

به عقیده من مشکل بزرگی که امروز در این حوزه وجود دارد ازجانب اشخاص است . نادیده گرفتن ، ورود ملاک های شخصی یا عقیدتی برای زیر پاگذاشتن  آثار باعث شده تا استعداد های بسیاری در مراحل پایین تر متوقف شوند و سیر صعودی آن ها را تا بدان جا که منجربه اشاعه رویکردی نو در سطحی گسترده شود بازداشته است .

مقاطعی که شاعر و نویسنده امروز ما طی می کند خیلی خلاصه تر ازآن چیزی است که انتظار می رود.این باعث شده تا بسیاری روی به انزوا بیاورند ، عده ای از روی ارزشی که برای قلم خود قایل  هستندناچار به ترک کشور شوند و آن هایی که هنوز هم به حداقل ها قناعت می کنند!

سیاست های نادرست مسئولین فرهنگی کشور در این حیطه خود یکی از عوامل است . چرا فضا را به شکلی مطلوب بازنگذاشت تا در آن هنرمند و ایده نوی او به عنوان عنصری تاثیرگذار درایجاد یک تحول هم سو با رشد همه جانبه و فزآینده مطرح شود ؟ درکنارش روی آوردن به ابزار موقتی " شعار" صرفا برای  خلاصی از بحران پیش رو. حال که نگاه ها همچنان با ویژگی های جانبدارانه و تفکیک گزین و ...  تعریف می شوند ؟

در کنار این خود ما به عنوان کسانی که  دم از هنر و هنرپروری می زنیم از روی احساسات ناشی از حب و بغض به رفتارهایی دست زده که تنها به این مشکلات دامن می زند ، بر خلاف گفتار، عملکردی جز حفظ و برتر ساختن موقعیت شخصی خود ، سرپوش نهادن برآن چه درسمت و سوی مخالف قرار گرفته و در پایان آسیبی جدی بر پیکره هنر و به آن چه که شاید دیگر تکرار نشود .

کاش بتوانیم "من " ها را دور بریزیم .

پایان

موفق و نویسا باشید .

امین موسی وند

 

/ 22 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غریبه تر از همیشه

اومدم سر کوچه تون در خونه تون که بگم آپم خونه نبودی وقتی اومدی و کامنتمو دیدی یه سر بزن و نظر بده [رضایت]

مسعود جعفرزاده

گاهی فضا هست اما خود ما کم کاری می کنیم. مثلاً همین وبلاگ ها. دوستان ما همه در انجمن اهل قلم وبلاگ دارند و در انجمن بحث گرم است اما در فضای مجازی هستند و بحث نمی کنند نمی دانم چرا! گاهی ارزش این نقدها در نوشته های بعد به خوبی دیده می شود. پس فضا هست، اما شاید آدمش نباشه

ندا

سلام همیشه مطالبتون درست و به جاست.اما کوتاه مینویسید.از یه طرف با خاطر کم حوصله گیه این روزا که یه اپیدمی شده،کار خوبی میکنید ولی از طرفی به نظرم فقط موضوعاتو مطرح میکنید یه جورایی مث یه تیتر. به هر حال استفاده بردم. قلمتان جاوید

فریده فروتنی

کاش بتوانیم "من " ها را دور بریزیم کاااااش با احترام دعوتید به دوبیت و یک کوتاه نوشت[گل]

کانون شعر و ادب دانشگاه فردوسی

با سلام کانون شعر و ادب دانشگاه فردوسی برگزار می کند... شب ترانــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــه یه زندگی یه خاطره... با حضور حامد عسگری و ترانه سرایانی از اصفهان، اردبیل،یزد و... زمان:یکشنبه 29 اردیبهشت ماه 92 ساعت 17 الی 19 مکان:دانشگاه فردوسی مشهد،دانشکده ادبیات،تالار شریعتی

دوستدار تو

سرافرازی وسربلندیت