از نوشتن تا هنر نویسندگی (2)

 

به نام صاحب زیبایی ها


از نمونه انتقادهایی که به من برمی گشت این بود : تکلیفت را با خودت روشن کن! تو داستان نویسی ، روانشناسی یا جامعه شناس و...

دغدغه هایی تو را آزاد نمی گذارند و تنها راه خلاصی از آن فریاد کشیدن هست . دردهایی که  امثال من ، تو و دیگران لمس می کنند را چه کسی جز یک نویسنده می تواند فریاد بزند ؟

انسانی که کوله بار پرازآسیب های اجتماعی روزگارش را با تو تقسم می کند .تنها به این امید که  احساس می کند و باور دارد کسی هست تا به سادگی از کنارعقده های درونش فرار نکند .  

به عقیده من هنرنویسندگی دنیایی مختص و فراتر از حیات کنونی ماست  .شوری عجیب ،سخت و گاه  خطرناک که شاید انجامش تمسخر آمیز باشد اما بدون گذراندن آن طعم واقعی از هنر قابل چشیدن نیست .

قبل از هرچیز می تواند ویژگی های روحی و روانی خود را تقویت کند ،اعتماد به نفس را به عالی ترین درجه برساند .همانطور که می نویسد محکم حرف بزند ، دیگران را زیر تیغ نقادی به چالشی دچار سازد که سرانجامش بازشدن فضایی برای رشد طرفین است . درمقابل ظرفیت خود را دربرابر انتقادها و چه بسا تخریب  دیگران به آن چنان وضعیتی دچارسازد که نقد را گوش کند و ازمیان آن  هر چه مفید می آید را ضمیمه داشته هایش سازد .  

اگر قرار است تنها با چند ضربه چکش از سوی دیگران و یا تخریب های ناشی از حب و بغض میدان را خالی کند هیچ جایگاهی را نمی توان برای او در نظرداشت. امروز ، هنرعرصه مبارزه برای بقاست تا فرد را به مرتبه ای از کمال برساند .خوانده ها ،دیده ها ، شنیده ها ، نقد ها همه و همه در جهت تولید خلاقیت و رسیدن به قلمی متفاوت از قبل به کار آید تا آن جا که منجر به ظهورایده ای نو برای حال و نسل های آینده گردد .

در هنر نویسندگی ترس را باید به کلی دور انداخت .نویسنده ای که عکس فردی  با هدف تفنن و سرگرمی ومقاصد دیگر قلم میزند  کسی است که به دل جامعه اش می زند .با هرنوع عقیده وخلق و خویی نشست و برخاست می کند تا به بینشی عمیق و مطابق با واقع ازمفهوم شخصیت دست یابد .

خودش را در موقعیت های سخت قرار می دهد تا عمیقا با فضا درگیر شود . آیا نوشته و شخصیتی که هنر نویسندگی به چنین فردی می بخشد متفاوت از دیگر قلم زنان نیست ؟

ادامه دارد ...

موفق و نویسا باشید

امین موسی وند


/ 20 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کانون شعر و ادب دانشگاه فردوسی

باسلام و احترام جلسه داستان یکشنبه،اول اردیبهشت ماه، ساعت 12 الی 2 با حضور آقای شیبانی در اتاق 20 برگزار می گردد. موضوع جلسه: تئوری های داستان آدرس وبلاگ کانون به این آدرس تغییر پیدا کرد

شبنم کاظمی

برای نویسنده موفقی بودن باید هم روانشناسی بدونی هم جامعه شناسی هم حتی پزشکی. گواه حرفم: این همه تئوری نقد که داریم. از منظر روانکاوانه بگیرید تا فمینیستی منم به روزم

مهنازواعظ

چه خوب پرداختید به تفاوت ها با نگاه وسیع و عمیق پایدارباشید[گل]

سالم پوراحمد

سلام دوست عزيز مطلب جالبي بود. آرزوي موفقت برايتان دارم[گل]

عبداله اسماعیلی

فرق هست بین کسی که نویسندگی را انتخاب می کند و کسی که نویسندگی او را انتخاب می کند. شخصی به سراغ موسیقی دان معروفی رفت و از او خواست تا نوازندگی را به او بیاموزد، موسیقی دان به او گفت که تو هنوز جوانی، آن شخص گفت ولی تو وقتی فقط 9 سال داشتی موسیقی می نواختی. موسیقی دان به او گفت: ولی من از هیچکس نخواستم که به من بیاموزد!

فاطمه پرهیزگار

سلام به نظرم نویسندگی یعنی ساختن یک جهان با در نظر گرفتن تمام ظرافت هاش... بسیار خوب بود موفق باشید [گل]